Bonyolultságelmélet előadás


Az előadás látogatása nem kötelező, azonban a vizsga anyaga minden, ami az előadáson elhangzik. Kötelező azonban ezt az honlapot rendszeresen figyelemmel kísérni, itt jelennek meg majd a vizsgaidőpontok, elmaradó órák, egyéb hirdetmények.

A legfontosabb két könyv:

Lovász László: Algoritmusok bonyolultsága, jegyzet, ez on-line itt van.

Papadimitriou: Algoritmusok bonyolultsága, (egyetemi tankönyv)  Novadat, 1999.


A vizsga anyaga minden, ami az előadáson elhangzik. Az ajánlott irodalomban minden elhangzott tétel megtalálható, sokszor azonban más, hosszabb, bonyolultabb bizonyítással. Vizsgán természetesen akármilyen helyes bizonyítást elfogadok.

Vizsgaidőpontok:
Dec. 21.
Jan. 4.
Jan. 11.
Jan. 18, ez az utolsó időpont külföldi utazás miatt.

A vizsgák 9:30-kor kezdődnek.

Jelentkezni a Neptunban lehet, index nélkül senkit sem vizsgáztatok.

Nem szükséges ünneplőbe öltözni a vizsgára.

Az ezen oldalon levő tematikából kap mindenki két tételt, távolabb levő helyekről.
A sikeres vizsga feltételei:

        A két kiadott tétel alapos ismerete, különösen:
        A definíciók és a tételek pontos ismerete.
        A tétel bizonyításában lényeges eredmény elérése a kettes, a bizonyítás lényegében történõ befejezése nagyobb hiánnyal
        a hármas, apró hiánnyal a négyes, hiánytalanul az ötös szinthez.

Hiányosság a definíciókban illetve a tételek kimondásában nem megengedett (azaz rögtön elégtelen a hibás definíció illetve állítás kimondása).

Minden vizsga a Déli tömb 3-614-es szoba környékén lesz, a szoba ajtaja melletti táblára lesz kirakva a vizsga reggelén a vizsga helye.
A vizsgák 9:30-kor kezdődnek.



Vizsgatematika:
Kommunikációs játékok, kommunikációs komplexitás, kommunikációs mátrix. A Mehlhorn-Schmidt tétel. Nemdeterminisztikus kommunikációs komplexitás, ennek jellemzése fedő téglalapokkal. Simon-Rabin protokoll: egy véletlent használó eljárás az ID függvény kiszámítására.

Thompson  tétele VLSI tervezésre.  Az Aho-Ullman-Yannakakis tétel. A P, NP, co-NP kommunikációs megfelelői között fennálló viszony. A Karchmer-Wigderson tétel.


A polinomiális hierarchia.  Polinomiális reláció. A \Sigma_i és \Pi_i  nyelvosztályok. Az EXACT_INDEPENDENT nyelv \Sigma_2-ben van.
Ha \Sigma_i = \Pi_i akkor a PH összeomlik az i. szintre. PSPACE. Savitch tétele. NPSPACE=PSPACE. A PH PSPACE-ben van. \Sigma_i és \Pi_i  teljes nyelvek. Mi lenne, ha lenne PH-teljes nyelv? A TQBF nyelv.

A TQBF nyelv. A TQBF PSPACE-teljes.

A Generalized Geography játék. A Generalized Geography szintén PSPACE-teljes.

Interaktív játékok és bizonyítások; alkalmazás a gráf-izomorfizmus problémára.

Az IP osztály. Shamir tétele: IP=PSPACE, a bizonyítás részei: (1) egyszerű kvantifikált formulák, minden formula polinomiális időben ilyenné alakítható, (2) formulák aritmetizálása, ha A egy n hosszú formula aritmetizáltja, akkor van olyan p prím, hogy 2^n<p<2^{2n}, és A mod p nem nulla, (3) a protokoll és hibabecslés.

Zero Knowledge Proofs, példák: gráf-nemizomorfizmus, Hamilton-kör.

Véletlen bonyolultsági osztályok: RP, ZPP, BPP. BPP \subseteq \Sigma_2 \cap \Pi_2.

Boole hálózatok. Minden Boole függvény kiszámolható három mély Boole-hálózattal. A P/poly osztály és a polynomiális méretű Boole hálózatok viszonya. BPP \subseteq P/poly.

A PARITY-t d mélységű Boole hálózattal csak legalább exp(n^{1/(cd)}) mérettel lehet kiszámolni: a bizonyítás lépései: (1) aritmetizálás (2) a nagyfokú VAGY-ok lecserélése közelítő, kisfokú VAGY-okra, (3) kisfokú polinom nem közelítheti jól az összes Boole függvényt.

Párhuzamos számítógépek, PRAM. Párhuzamos algoritmusok. MAX kiszámítása n^2 processzorral O(1) lépésben; MAX kiszámítása n processzorral O(log log n) lépésben. Skalárszorzás, mátrixszorzás párhuzamosan.   Elemkülönbözőség konstans időben.  Rendezés n processzorral O(\log^2 n) időben.  Súlyozott élű gráfban minden csúcspár közötti legrövidebb utak számítása párhuzamosan. Csánky tétele: A determináns számítása párhuzamosan. Ezzel páros gráfban teljes párosítás létének ellenőrzése. Feszítőerdő keresés párhuzamosan.
Rendezés párhuzamosan PRAM-mel O(log^2 n) időben.  Nem bizonyítjuk: Cole rendezése O(log n) időben.

Összehasonlító hálózatok. A 0-1 szabály. Batcher sort. Nem bizonyítjuk: Ajtai-Komlós-Szemerédi rendezőhálózata.

Konstans mélységű, polinomiális méretű hálózat két n bites szám összeadására. A szorzásra nem létezik ilyen.

Algebrai döntési fák, alsó becslés a konvex burok feladatra komponens-számlálással lineáris tesztfüggvényeket tartalmazó fára és d. fokú polinom tesztfüggvényekre is a Milnor-Thom tétellel.

Egyszerû döntési fák. Zárkózott gráftulajdonságok. Az összefüggőség  zárkózott. Izolált pont létezése egy gráfban zárkózott, erre D_0 és D_1 kiszámítása. Determinisztikus és nem-determinisztikus döntési fa bonyolultság, egyenlőtlenségek. Tardos tétele: D(f)\leq D_0(f)D_1(f).

Szimmetrikus nemkonstans Boole fv zárkózott.

Ha f egy N elemű halmazon veszi fel az 1 értéket, és N=2^k M, ahol M már páratlan, akkor az f-et kiszámoló bármely egyszerű döntési fa mélysége legalább n-k.

Minden nem-konstans szimmetrikus Boole-függvény zárkózott. Gyenge szimmetria. Aanderaa-Karp-Rosenberg sejtés.

Kolmogorov komplexitás. Definíció, jóldefiniáltság, invariancia tétel. A K(x) nemrekurzív. Bizonyítás a megállási problémára. A Kolmogorov bonyolultság közelíthetetlensége. Informatikusan véletlen sorozat. Informatikusan véletlen a végtelen 0-1 sorozat, ha elemeit függetlenül, egyenletes eloszlással generáltuk. Számítógép nem tud informatikusan véletlen sorozatot generálni.

Pszeudovéletlen sorozatok. Klasszikusok: eltolás-regiszter; lineáris kongruencia-generátor. Generátor, sikeres teszt, biztonságos véletlenszám-generátor fogalma. Ha P=NP, akkor nincs biztonságos polinomiális idejű véletlenszám-generátor.Megjósolhatatlan véletlenszám generátor (next bit test). Yao tétele: egy generátor pontosan akkor megjósolhatatlan, ha biztonságos.